electric.org.il

מאמרים אחרונים

קישורים
- תיקון לחוק החשמל החדש
- יתרונות אנרגיה סולארית בארץ
- אנרגיית מים הידרואלקטרית
- איך מייצרים חשמל נקי?
- שלבי הקמת מערכת סולארית
- פרויקט מחשב לכל ילד באפריקה
- המערכת הסולארית ביטבתה


ארגון מגמה ירוקה - מטפחים אג'נדה ירוקה בישראל

מאז ומתמיד נודעה חהשיבות החברתית של מעמד ההשכלה הצעירה במדינות העולם. הסטודנטים הם אלו שהנהיגו את המהפכה בשנות השישים, עמדו בראש המאבק בסין הקומוניסטית ורק לאחרונה יצאו לרחובות לאחר הבחירות באיראן.

השילוב בין השכלה ומרד נעורים מוליד מודעות לחברה בה הסטודנטים חיים ומודעות לאפשרות ההשפעה.

ארגון מגמה ירוקה הוא ארגון סטודנטים עצמאי ששם לו למטרה לשפר את איכות הסביבה ולהביא למודעות בהקשרים סביבתיים כמו מיחזור, אפקט החממה, שיפור איכות המים ונטרול גורמים מזהמים.

הארגון הוקם בשנת 1997 ומונה כיום אלפי פעילים התנדבותיים בכל הקמפוסים בארץ, מצפון ועד דרום.

מטרות הארגון

ארגון מגמה ירוקהמטרת העל של ארגון מגמה ירוקה היא לטפח מנהיגים עתידיים מתוך אג'נדה "ירוקה." מטרות נוספות מתווספות ומשתנות כל שנה, בהתאם למצב הסביבה ולדו"חות המונפקים.

הן כוללות, בין היתר, הגברת המודעות הציבורית לנושאים סביבתיים, הידוק הקשר ושיתוף הפעולה בין הקהילה לאקדמיה ופיתוח השוק למוצרים טבעיים, הן מטרות ברזל שצפות ועולות בכל שנה.

הארגון פועל בכל הדרכים החוקיות האפשריות על מנת להשיג את מטרותיו, החל מפעילות ציבורית ומעורבות במסגרת פוליטיקה ירוקה כמו הפגנות, עצומות וכנסים, דרך המרחב המשפטי וקידום תהליכים חוקתיים סביבתיים וכלה ביצירת לובי פוליטי לנושאי כלכלת סביבה ואיכותה.

במדינות בהן ההשכלה היא נתיב למוביליות חברתית, האקדמיה מחזיקה בכוח ובמשאב חיוני למדינה – ידע. ניצול הידע וניתובו לאפיקים הסביבתיים תגדיר את הצלחת עמותת מגמה ירוקה.

קיראו על: טורבינות רוח

מבנה הפעילות של מגמה ירוקה

ארגון מגמה ירוקה עובד בשלושה רמות, שהן למעשה אדוות ההולכות ומתרחבות מהקטנה אל הגדולה:

  • רמת הקמפוס – תאי המגמה בכל הקמפוסים עובדים במרץ על מנת להפוך את האקדמיה למודל חיקוי סביבתי. מערכי פסולת למיחזור, חסכון בחשמל ואנרגיה ויירוק מערכת הביוב, כמו גם "ימים" ירוקים, הרצאות וכנסים בתחום הקמפוס הנוגעים לנושאי איכות הסביבה.
     
  • הרמה המקומית - הארגון פועל בשיתוף או בניגוד לרשויות מקומיות בהם יש מפגעי סביבה. הארגון, ביחד עם התושבים, נלחמו בהקמת תחנת הכוח הפחמית באשקלון, בעידוד הקמת רכבת מהירה לירושלים ובהתנגדות פעילה להזרמת מי שופכין לים. מגמה ירוקה מארגנת פעיליות של ניקוי גנים והסברה בבתי הספר.
     
  • הרמה הארצית – הארגון פועל ונאבק בהפקעת קרקעות המדינה, עידוד חקיקה של חשמל סולארי, הגנה על חופי ישראל, עידוד המיחזור והנחת שבילים עוקפים.

כמו כן, מגמה ירוקה משתפת פעולה עם ארגונים ירוקים נוספים כמו אדם טבע ודין, המשרד להגנת הסביבה ועם כל גורם השם לנגד עיניו את איכות הסביבה.

מאבק והצלחות

הארגון היה שותף פעיל במאבק נגד הקמת תחנת הכוח הפחמית באשקלון, מאבק שהוכתר כהצלחה.

בנוסף, הארגון השיק את "יום התחבורה", ניטרל את המיזם להקים יחידות פאר בפארק מטרופוליטן בדרום תל אביב, פועל לפירוקה של המועצה התעשייתית רמת חובב ולהוצאת כלובי הדגים ההרסניים ממפרץ אילת.

הארגון מגמה ירוקה הוא התנדבותי למהדרין ובנוי תאים תאים, בכל קמפוס של אוניברסיטה ובכל מכללה. פעם בכמה זמן נפגשים נציגי התאים על מנת לתאם פעיליות ולהניע את הארגון קדימה, אל יעדים חדשים וחשובים לא פחות.

מי עוד שומר על הסביבה? קראו על עמותת אדם טבע ודין