electric.org.il

מאמרים אחרונים

קישורים
- אנחנו נוהגים לחסוך
- חברות סולאריות
- השוק הסולארי - שוק עולה
- כנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת
- ועידת קופנהגן לאקלים
- הקמת מערכת סולארית
- אנרגיה סולארית בישראל


כפא סבא - עיר ירוקה

באופן מפתיע קצת, העיר הראשונה בישראל שהכריזה על עצמה עיר ירוקה וגם מנסה לממש את הכרזתה היא כפר סבא.

הכרזות "ירוקות" אנו שומעים במקומות שונים בארץ כבר הרבה מאוד זמן, בדרך כלל בתקופת בחירות, אולם כפר-סבא היא הראשונה שגם הגישה תוכנית פעולה כוללת וגם החלה ליישמה.

איך הופכים עיר לירוקה?

הפיכת העיר ל"ירוקה" מתנהל בכמה מישורים: חינוך, בנייה, מחזור וטיפוח איכות חיים.

העירייה החליטה להפוך את הנושאים הסביבתיים לנושאים מרכזיים במוסדות החינוך של העיר, לא כתוכנית חד-שנתית, אלא כמגמה קבועה מתוך רצון ליצור מודעות ציבורית לנושאים אלא ולעודד מעורבות של הקהילה בתהליכים שעוברים על העיר.

בנוסף יצאה העירייה בקמפיין על מנת לעודד את התושבים לוותר על המים המינרליים לטובת מיי הברז, במטרה לצמצם את פסולת הבקבוקים ובקמפיינים נוספים שנועדו לעודד את התושבים להשתמש בנורות מיוחדות המהוות תאורה חסכונית ולרכב על אופניים במקום לנסוע ברכבים פרטיים בתוך העיר.

היות ואין העירייה יכולה לכפות על התושבים מה לקנות ובמה להשתמש, חלק גדול מתהליך החינוך הוא החלטת העירייה להוות דוגמה לציבור, למשל הגשת מי ברז בישיבות במקום בקבוקי מים מינרלים, החלפת רכבי העובדים לרכבים היברידיים (התקווה היא כי בעתיד יהיה מעבר לנהיגה על מכונית חשמלית) ועוד.

התקדמות בתחום הבניה

בתחום הבניה מקימה העירייה שתי שכונות חדשות המתוכננות במתכונת של מה שמכונה "בנייה ירוקה".

הכוונה היא לבנייה המתוכננת להקטנת שימוש באנרגיה לחימום או מיזוג הבית ומערכות פינוי פסולת יעילות ושילוב של צמחייה, ואלו למעשה דירות יוקרה מצויות למדי ואין הכוונה לבניה אקולוגית באמת, אך בנייה כזאת מהווה שיפור מבחינת חזות ומבחינת חיסכון בחשמל.

הגדילה העירייה לעשות וקבעה סטנדרטים "ירוקים" לבנייה אשר מעתה יהיו מחייבים לכל בנייה חדשה.

מהלך כזה אומנם תורם ברמה מסוימת להקטנת צריכת האנרגיה, מעבר אל חשמל נקי ושיפור איכות החיים בעיר אך גם מעלה את מחירי הדירות.

בנוסף הוקם בעיר פארק חדש לרווחת התושבים ומתוכננים הקמה של שבילי אופניים, מרכזים להשכרת אופניים, נטיעת עצים ומגרשים לכלבים (מהסוג שכבר קיים בתל-אביב).

עיר ממחזרת

בתחום המחזור יזמה העירייה הקמה של מספר רב של נקודות מחזור, לרבות מחזור בגדים ומכשירי אלקטרוניקה.

בנוסף העירייה מסבסדת קנייה פרטית של קומפוסטרים. קומפוסטר הוא מכל איסוף לפסולת אורגנית במטרה להפוך את הפסולת לדשן שניתן להשתמש בו לגינון ובכך לצמצם את כמות הפסולת הנזרקת ואת איסוף האשפה.

פסולת אורגנית מוערכת כמחצית הפסולת שאנו זורקים ולכן זהו מחזור משמעותי.

ירוק על סדר היום

אך הדבר המשמעותי ביותר הקורה בכפר סבא הוא הפיכת הסביבה לנושא מרכזי בסדר היום הציבורי בעיר וקביעת עובדות בשטח, כמו חוקי בנייה ומרכזי מחזור, כך שגם לכשיוחלף ראש העיר הנוכחי, העירייה החדשה עדיין תהיה מחויבת לאותו תהליך.

כחלק ממגמה זאת הצטרפה העיר לארגון ICLEI שהוא הארגון הבינלאומי לערים בנות-קיימא.

כפר סבא מהווה היום חלוצה בתחום התכנון העירוני בארץ ומהווה השראה לערים נוספות בארץ לבצע צעדים ברוח דומה.

אבל לא רק כפר סבא, מסתבר שגם רמלה עיר ירוקה. קראו על כך במאמר: רחובות סולאריים

חשמל נקי - רווח נקי של כולנו!