electric.org.il

מאמרים אחרונים

קישורים
- הסבה לגז


כלכלת סביבה

מה הרעיון שעומד מאחורי "כלכלת סביבה"?

כלכלת סביבה הינה האופציה לחולל שינוי סביבתי שיש בו גם הצדקה כלכלית. הרעיון העומד מאחורי המושג הוא הפיכת החשיבה הירוקה למשתלמת, על ידי ההבנה כי עידוד של נושאים הקשורים לאיכות הסביבה יכול להביא איתו גם ערך כספי.

כלכלה היא תחום הקשור קשר הדוק כמעט לכל תחום בחיים האנושיים וממילא גם לנושאי איכות הסביבה וליכולת להגן עליה מפני השפעות מזיקות שונות. כלכלת סביבה היא נושא חדש יחסית, הבוחן כיצד קשורה הכלכלה להיבטים שונים של איכות הסביבה. לכל פעולה שאנו עושים ישנה השלכה על הסביבה וישנן גם השלכות כלכליות שונות.

במסגרת כלכלה סביבתית נעשה ניסיון לחולל שינוי סביבתי אמיתי ולשלב בין השמירה על איכות הסביבה ובין יעדים כלכליים שונים, בין השאר, על ידי קביעת סדרי עדיפויות לאומיים המבוססים הן על צרכים חברתיים ומשקיים והן על ניצול נכון של המשאבים הקיימים.

מטרתה של הכלכלה הסביבתית היא לבחון את הקשר הקיים ואת ההשפעה ההדדית בין הכלכלה ובין הסביבה, לעסוק בניתוח כלכלי מעמיק של עלות - תועלת ולהציע חלופות עבור מוצרים שונים או עבור שירותים שונים במסגרת השוק החופשי הקיים.

פעמים רבות, כדי לקדם כלכלה סביבה יעילה, יש צורך אמיתי בהתערבות ממשלתית, בחקיקה, בהגברת המודעות של הציבור לנושאים סביבתיים וכלכליים כאחד ובנקיטת צעדים נוספים. אחד הפתרונות הרווחים ביותר היום בכלכלה סביבתית הוא עיקרון הטלת הקנס הכספי, לפיו מי שמזהם גם משלם.

מושגים בכלכלת סביבה

כלכלה סביבתית, כמו כל תחום כלכלי אחר, מבוססת על מושגי יסוד תיאורטיים. כמה מהמושגים הכלכליים - סביבתיים הנפוצים ביותר הם:

מוצר ציבורי - מוצר ציבורי הוא מוצר שלכולם ישנה את הזכות להשתמש בו וליהנות ממנו ללא כל עלות כספית, כדוגמת האוויר אותו אנו נושמים, הים ומוצרים נוספים. כאשר הפרט עושה בו שימוש, עליו לדאוג לכך שהוא איננו פוגע בזכותם של האחרים ליהנות ממנו, או בזמינותו של אותו מוצר או משאב.

תועלת או עלות חיצונית - עלות או תועלת הנוצרות כתוצאה מפעילות מסוימת ואינן נלקחות בחשבון בעת תמחור הפעילות. דוגמה טובה לכך היא הנהיגה ברכב; הנהיגה גורמת לזיהום אוויר מתמשך שאחת מתוצאותיו היא עלייה באחוז התחלואה. כאשר העלויות הכרוכות בטיפול במחלות, בתמותה או בנזקים סביבתיים אחרים אינן נלקחות בחשבון ואינן נכללות בעלות קניית ואחזקת רכב, זוהי עלות חיצונית. דוגמה לתועלת חיצונית, היא טיפוח הגינה הפרטית. נוסף להנאה האישית הכרוכה בגינה הפרטית, תורמים העצים והצמחייה למלחמה בזיהום האוויר.

פיתוח בר קיימא - מושג זה מתייחס לפיתוח הקשור הן לאזרחים הנהנים ממנו בהווה והן לתועלת של הדורות הבאים ולצרכים העתידיים שלהם.

לצערנו, רבות מהעלויות השונות הקשורות באופן ישיר לשמירה על הסביבה עדיין אינן זוכות היום לתשומת הלב הראויה וממילא מובילות לכשלים בשוק החופשי ולהיעדר יעילות ממשית. מסיבה זו, לפי אחד מעקרונות הכלכלה הסביבתית, ההשפעות החיצוניות צריכות להוות חלק בלתי נפרד מעלויות השוק, וניתן לממשן באמצעות שימוש במיסוי פיגובאני.
 

משמעותו של מושג זה היא הטלת קנס על הפוגעים בסביבה ביחס ישיר לאופי הפגיעה ולנזק אותו היא יצרה. מטרתה של גביית הקנס היא לממן את הטיפול בנזקים שנגרמו, הן לבני אדם והן לסביבה, כתוצאה ישירה מהפגיעה.


לקריאה נוספת בתחום כלכלת סביבה: שעת כדור הארץ


איך אפשר לחסוך אנרגיה בבית? טיפים לחסכון באנרגיה ובכסף

כל אחד מאיתנו היה רוצ הלחסוך אנרגיה ולשמור על הסביבה, אז למה בעצם אנחנו לא עושים את זה? בואו לקרוא כמה טיפים שיעזרו לכם לחסוך אנרגיה בבית...

שמירה על הסביבה - חשמל סולארי בצה"ל

צה"ל עושה צעדים ראשונים בתחום האנרגיה הסולארית. שמירה על איכות הסביבה, תודעה סביבתית ואימוץ מערכות סולאריות יובילו להפיכתו לצבא מתקדם אקולוגית.

אנרגיית חשמל חלופית בחברת החשמל

בשנת 2004 רק אחוז אחד מהחשמל יוצר על ידי מקורות אנרגיה חלופית. חקיקה חדשה בתחום איכות הסביבה הובילה לכך שחברת החשמל מאמצת עקרונות של חשמל ירוק.

ועידת קופנהגן לאקלים - תוצאות ומסקנות

נציגים מכל מדינות העולם התכנסו בועידת האקלים העולמית בתחילת דצמבר 2009, באולם הכנסים "בלה סנטר" שבקופנהגן, בניסיון להגיע להסכמה על מאמץ עולמי לטיפול בהתחממות הגלובלית. ליחצו להרחבה.

שילוב המשפחה בחסכון הירוק

מחירי הדלק עולים ותעריפי החשמל מתייקרים, אבל אתם אולי תופתעו לגלות שבכל זאת יש לכם עוד דרכים לחסכון באנרגיה.

חינוך ולמידה על אנרגיה סולארית

איך גורמים למהפכה הירוקה לתפוס תאוצה בקרבנו? כמו שאומרים - הכל בחינוך. קראו כאן על תפקיד הלמידה על הפקת משאבים באופן ידידותי לסביבה.

עבודה ירוקה - תעסוקה בתחום אנרגיה סולארית

כיום נהיה ברור יותר ויותר כי הדרך לכלכלה מצליחה עובר בשוק האנרגיה הירוקה. מאמר זה מפרט אודות אפשרויות התעסוקה בתחום האנרגיה הסולארית

חיסכון בחשמל - יתרון סביבתי וכלכלי

חיסכון בחשמל וצריכה נבונה וזהירה שלו - מכילים יתרונות כלכליים וסביבתיים רבים. כיצד מחושב חשבון החשמל ואיך ניתן לחסוך בו?

רווח כספי - חיסכון בכסף ובחשמל

המעבר לשימוש באנרגיה סולארית מתגלה כזמין, יעיל ואף משתלם יותר מבחינה כלכלית וכספית. במקביל הוא גם מהווה חיסכון בחשמל ובכסף.

חוק החשמל החדש - תיקון לחוק החשמל

חוק החשמל החדש נוצר על מנת לעודד את צרכני החשמל להתקין מערכות סולאריות בבתיהם ובעסקיהם ולמכור את עודפי החשמל שהם מייצרים לחברת החשמל