electric.org.il

מאמרים אחרונים

קישורים


להיות ידידותי לסביבה ולחשבון הבנק...

נתחיל מהצהרה עובדתית וכללית: אם כל אחד מאיתנו יחסוך רק עוד קצת אנרגיה בבית ו/או במקום העבודה, כדור הארץ והסביבה של כולנו תרגיש טוב יותר. אם כל אחד מאיתנו ישים לב וישתדל רק עוד קצת, איכות הסביבה ואיכות החיים של כולנו תשתפר היום ובעתיד. אז למה אנחנו לא משתדלים לחסוך אנרגיה?

למרות אלפי הפרסומים, הכתבות והמודעות העולמית ההולכת וגדלה בנושא חשיבות שימור האנרגיה, רבים עדיין אינם משנים את אורח חייהם על מנת לנסות ולחיות באופן "ירוק" יותר.

חשוב לציין שאדישות זו לא נובעת מרוע לב או כוונות זדון כלשהן, אלא לרוב עקב קושי או חוסר רצון לשנות אורחות חיים אשר על פיהם חיו אותם אנשים כל ימי חייהם, ולא פחות מכך – חוסר ידע ואפילו בורות מוחלטת בנושא כה חשוב.

חשוב להבהיר אם כן שאורח חיים חסכוני באנרגיה ידידותי לחשבון הבנק אינו ידידותי רק לסביבה, אלא לא פחות מכך גם לחשבון הבנק – אלו אשר בביתם עושים מאמץ מינימלי לחסכון באנרגיה מרוויחים בגדול כאשר לביתם מגיע חשבון חשמל מזערי. כיצד אם כן ניתן לחסוך באנרגיה בבית?

השורות הבאות יספקו לכם טיפים וכמה רעיונות פרקטיים לצורך חסכון באנרגיה.

חסכון באנרגיה = בית ירוק לחיים ירוקים

הזמן הטוב ביותר להתחיל לחסוך אנרגיה בבית הוא עוד לפני בנייתו, בעת תכנון הבית, או בעת שיפוץ. לכן, במידה ואתם בונים בית חדש, או משפצים בית קיים, בררו אודות מערכות וטכניקות בנייה ירוקה אותן ניתן לשלב בבית. המלצתנו הראשונה היא להתקין מערכת חשמל סולארי ביתית – מערכת שכזו הופכת את הבית לתחנת כוח זעירה המייצרת חשמל עבור עצמה.

באופן זה בעלי הבית לא משלמים חשבון חשמל כלל, ומעבר לכך – את עודפי החשמל חברת החשמל מחוייבת לרכוש, כך שמערכת שכזו מיצרת כסף עבור בעליה. מומלץ לבנות בית המורכב מחומרים מבודדים - באופן זה הבית שומר על חומו שלו, הצורך בפתיחת מיזוג אוויר יורד באופן משמעותי, ובהתאמה חשבון החשמל, אשר הפעלת המזגן מהווה רכיב מרכזי בו.

לסיום, מומלץ לשלב בבית חלונות גדולים הפונים בעיקר לדרום ולמערב. חלונות שכאלו יכניסו אור שמש טבעי לבית רוב שעות היממה, ויצמצמו את הצורך בפתיחת המנורות למינימום. גם את גינת הבית ניתן להפוך לירוקה עוד יותר, וזאת על ידי שימוש במערכות השקיה אוטומטיות החוסכות במים כמו גם בטרחת ההשקיה, ומתקן ייצור קומפוסט ביתי, אשר חוסך את הצורך ברכישה התקופתית של זבל לצמחים.

רוצה לחסוך אנרגיה בבית? כל אחד יכול לחיות ירוק...

למרות שכולם יגידו שהם רוצים לחסוך באנרגיה בבית, מן הסתם לא כולנו מתכננים לבנות בית או לשפץ אחד קיים ורק מעטים מאיתנו עושים שימוש במה שנקרא חשמל ירוק. אף על פי כן, כל אחד מאיתנו יכול לחיות קצת יותר ירוק בביתו שלו, ולהנות מתרומה לסביבה ומחשבונות מצומצמים.

בתור התחלה מומלץ להחליף את כל הנורות בבית לנורות חסכוניות – נורות שכאלו דורשות אחוז זעום משל מנורות רגילות, וכך חוסכות מאות ואף אלפי שקלים בשנה. מומלץ גם להחליף את המזגן במאווררים או מאווררי תקרה – עלותם היא אפסית לעומת זו של הפעלת מזגן והנזק הסביבתי שהם גורמים אף הוא קטן בהרבה מזה של מזגנים.

במידה ואתם לא מוכנים לוותר על המזגן שלכם – כוונו את הטמפרטורה לכ- 24-25 מעלות במקום 18-20. ובנוסף לכל זאת, ממש כמו שסבא וסבתא המליצו לכולנו – אל תשכחו לכבות את דוד המים ומכשירי החשמל כשאינכם עושים בהם שימוש.

ואם מדברים על מכשירי חשמל, אל תשאירו אותם דולקים (מחשב או טלוויזיה) ואם אתם יוצאים מהבית ליותר מיום אחד, נתקו אותם מהחשמל לחלוטין. אין כל סיבה להשאיר מחשב דולק - הוא סתם זולל חשמל. ומכשירי חשמל המחוברים לשקע ואינם דולקים, גם הם צורכים לא מעט חשמל לחינם. חבל.

קיראו עוד על: חסכון בחשמל

רוצים עוד טיפים לחסכון באנרגיה בבית? פנו אלינו!

איך אפשר לחסוך אנרגיה בבית? טיפים לחסכון באנרגיה ובכסף למען איכות הסביבה וחשבון הבנק...