electric.org.il

מאמרים אחרונים

קישורים
- מכשירי חשמל ירוקים
- חשמל סולארי לבית משותף
- חשמל סולארי בצה"ל
- לדעת יותר: ארובת שרב
- ניקוי מערכת חשמל סולארי
- לחסוך בכסף ובחשמל עוד היום!


טורבינות רוח מייצרות חשמל ירוק!

התדלדלות משאבי הטבע המשמשים להפקת חשמל גורמים מחסור בחשמל ובעקבותיו יקור במחירי החשמל לצריכה בייתית ותעשייתית. תהליך הפקת החשמל ממחצבים אלה כרוך בזיהום אוויר ובזבוז משאבים מתכלים.

אין פלא אם כן שהמגמה העולמית היא מעבר להפקת חשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת ובלתי מתכלה כמו אנרגיה סולארית וכמובן אנרגית הרוח. במדינות רבות בעולם וגם בישראל, מוקמות בימים אלה חוות טורבינות שמטרתן לייצר חשמל מאנרגיית הרוח.

איך עובדות טורבינות הרוח? מהן היתרונות שלהן ואיפה אנחנו עומדים ביחס לעולם בנושא ניצול אנרגיה חלופית?

מה היא טורבינת רוח ואיך היא עובדת? 

טורבינת רוח היא למעשה מדחף אשר מייצר חשמל מאנרגיית רוח. הספק טורבינות הרוח מתחיל ב-400 וואט ומגיע לקילוואטים רבים.טורבינות רוח בישראל ובעולם

ישנם שני סוגים עיקריים של טורבינות רוח:

טורבינות ציר אופקי – טורבינות הציר האופקי הן בעלות מבנה המזכיר את מבנהו של מאוורר אך פועלות באופן הפוך ממנו – אנרגיית הרוח היא זו המשמשת לסיבוב להבי הטורבינה, אשר מניעים גנראטור המחובר ישירות לציר האופקי ומשמש להפקת אנרגיה חשמלית.

טורבינות ציר אנכי - טורבינת הציר האנכי בנויה באופן המזכיר להבת נר אשר נוצרת משניים עד שלושה להבים שקודקודם ובסיסם מחוברים אל ציר אנכי. הציר האנכי מחובר לגנראטור ואנרגיית הסיבוב של הציר האופקי מניעה את הציר האנכי.

קיראו על: חוק החשמל החדש

טורבינות הרוח התפתחו עם השנים וכיום מרבית הטורבינות בעולם הן טורבינות ציר אופקי אשר מכילות מנגנון שמכוון אותן אל הרוח ועוד אחד נוסף אשר מפנה אותן מהרוח בזמן סערות.

היכן עומדת ישראל בנושא טורבינות רוח בהשוואה לעולם?

במהלך שנת 1980 החלה ישראל בתוכנית לניצול אנרגיית הרוח וביוזמת משרד האנרגיה והתשתיות החלו במחקר ופיתוח, בוצעו פעולות לאיתור אתרים מתאימים לטורבינות רוח, והוקמו מתקני הדגמה.

בנוסף ליוזמה הממשלתית, ישנם מספר גופים וארגונים לא ממשלתיים אשר עוסקים בקידום הנושא ונערכים להפעלת טורבינות קטנות ובינוניות בפריסה רחבה. עם זאת, השימוש בטורבינות רוח בישראל עדיין נמצא בשלבים ראשוניים ונפוץ הרבה פחות מהשימוש בטורבינות רוח בעולם.

בימים אלה מוקמת חוות טורבינות רוח ברמת הגולן שעתידה להתחיל לייצר חשמל מהרוח בשנת 2015. בחווה מתוכננות 41-50 טורבינות ענק, כל אחת בגובה של מגדל עזריאלי, וההשקעה בהקמת החווה מוערכת ב-250 מיליון יורו.

החווה המוקמת ברמת הגולן נמצאת בבעלות חברת "אנרגיה קינטית" שבשליטתם של כמה משקיעים יהודים ותחת ניהולו של אייזק סיטון. החברה מתכננת להגיע לייצור של 120 מגה וואט חשמל בחווה.

קיראו על: אנרגיה סולארית בישראל

דנמרק היתה החלוצה בנושא שימוש באנרגיית רוח ועד מחצית שנות ה-2000 כבר כ-20% מהחשמל במדינה הופק באמצעות טורבינות רוח.

גם בארצות הברית ובמדינות אירופאיות נוספות כמו בריטניה וספרד, חלה התפתחות משמעותית בתחום זה בשנות ה-2000 והשימוש בטורבינות רוח הואץ. הצפי הוא כי בעתיד הלא רחוק כ- 20% מאספקת החשמל העולמית תופק באמצעות אנרגיית רוח.

ענקית החיפוש העולמית גוגל משקיעה בשנים האחרונות מאות מיליוני דולרים בחשמל ירוק ובין השאר משקיעה החברה בהקמת חוות טורבינות רוח במדינת טקסס כמו גם במדינת אייווה שבארה"ב.

אנו בטוחים כי בעתיד הנראה לעין הקמתן של חוות שכאלה תהפוך למוטיב מרכזי בכלכלתן של מדינות רבות בעולם, מתוך כל אותן סיבות שהופכות להיות יותר ויותר ברורות מיום ליום.

מהם היתרונות בהפקת חשמל מטורבינות הרוח?

עלות הפקת חשמל מהרוח היא הנמוכה ביותר מבין כל שאר האפשרויות העומדות לרשות המין האנושי נכון להיום. טורבינות רוח מנצלות למעשה את משאב הרוח, אנרגיה זמינה וחינמית, לייצור חשמל זול.

העלויות הכרוכות בהפקת חשמל מטורבינות רוח הן בעיקר ההשקעה הראשונית בתכנון והקמת המערכות, דבר שהופך אותן לאמצעי הזול ביותר לייצור חשמל.

אם רוצים וחשוב לדייק, התעריך להפקת חשמל מהרוח עומד רק על 49 אגורות לקוט"ש!

חשמל ירוק - בניגוד לייצור חשמל בתחנות כוח מזהמות, השימוש במשאב הרוח כאנרגיה חלופית אינו כרוך בזיהום סביבתי ואינו מכלה מחצבים ומשאבים טבעיים כדוגמת גז טבעי, פחם או נפט.

מדובר באנרגיה בלתי מזהמת- החשמל מיוצר באמצעות אנרגיה מתחדשת במקום אנרגיה גרעינית או דלק פחמימני, ולא בכדי הפכו טורבינות הרוח לטכנולוגיה המועדפת באירופה לייצור חשמל.

הקמת חוות טורבינות רוח בישראל והמצב בעולם - עוברים לחשמל ירוק!