electric.org.il

מאמרים אחרונים

קישורים
- חשמל סולארי מהרוח
- אנרגיה חלופית
- מערכות סולאריות למוסדות
- ייצור חשמל סולרי
- אנרגיה מתחדשת
- טכנולוגיות סולאריות שונות
- אנרגיה סולארית בארץ


מערכת סולארית פרטית בבית - חשמל אמין וזמין

חשמל סולארי בייצור ביתי

מצאי הנפט העולמי הולך ואוזל ואנו מרגישים זאת באופן ישיר בכיסנו עם עליית מחירי הנפט וקבלת חשבון החשמל. מדי יום אנו קוראים מחקרים רבים, המראים כי אנו נמצאים "בתחתית החבית" של מצאי הנפט העולמי.

במקביל למחקרים אלו, ניתן למצוא מחקרים אחרים המראים באופן חד משמעי כי השימוש בנפט ובפחם פולט גזי חממה אל האטמוספרה ואלו משפיעים על איכות חיינו ועלולים להוביל לנזקים סביבתיים ואקלימיים.

הנתונים מראים כי השימוש בחשמל בשוק הביתי מהווה את חלקו הגדול של השימוש הכולל בחשמל במדינה. אנו מוצאים כי במקרים רבים, חברת החשמל בארץ אינה יכולה לעמוד בדרישה הנוצרת על ידי השימוש בחשמל במשקי הבית בישראל. תופעה זו גורמת לתקלות רבות בחשמל בימי העומס במהלך השנה ובעיקר בימים קרים וגשומים במיוחד.

אנו אמנם נמצאים בתחילתה של המהפכה, אך למעשה הפתרון למצב כבר כאן! השימוש בחשמל המסופק על ידי רשת החשמל הארצית, כבר אינו הדרך היחידה לקבלת מקור חשמל אמין ורציף לתפעול משק הבית. אחרי מחקרים רבים, ניסיונות אין ספור, והצלחה רבה ומובטחת בבתים רבים ברחבי העולם - מערכות להפקת חשמל מהשמש מתחילות לצבור תאוצה גם בארצנו.

מערכות לייצור חשמל סולארי מקרני השמש בשיטה הפוטו וולטאית (תאי שמש) עברו תהליכים ארוכים, על מנת להוכיח את יעילותם ויציבותם לפני שהגיעו אל השוק הביתי. השימוש בטכנולוגיה זו שימש בעבר (ומשמש גם כיום) מערכות צבאיות מתקדמות (מזל"טים וטילים). בנוסף, הוא משמש ליישומים מגוונים בענפים שונים ורבים בתעשייה הצבאית והאזרחית.

הקפיצה אל השוק הביתי נעשתה בעיקר בעקבות עידודה של מדינת ישראל (ומדינות העולם ככלל) לעבור ולהשתמש בחשמל המופק באמצעות אנרגיה סולארית. עידוד זה הינו חלק מהמאמץ הגלובלי להפחתת השימוש בדלקי מאובנים על מנת לצמצם את זיהום האוויר ואת פליטת גזי החממה.

התקנת מערכת סולארית לייצור חשמל סולארי גל גג ביתכם

אם יש ברשותכם גג, המשתרע על פני עשרה מטרים רבועים או יותר, גם אתם תוכלו להתקין מערכת סולארית אשר תספק עבורכם חשמל. מערכת סולארית, מורכבת ממערכת של קולטים סולאריים, אשר אוגדים בתוכם כחמישים תאים פוטו ואלטאיים בכל קולט (מודול). פרישה של מודולים סולאריים כאלו, על פני משטח של כעשרה מטרים רבועים, תייצר עבורכם חשמל בסדר גודל של 1 Kwp אשר מספיק לתפעולו של משק בית ממוצע.

התקנת מערכת סולארית תבוצע על גבי משטח הגג, כאשר הקולטים הסולאריים יותקנו על גבי מתקן פלדה הנוטה בזווית של שלושים מעלות. ההתקנה, כאשר היא מבוצעת על ידי חברה המוסמכת לעסוק בהתקנות של מערכות סולאריות מסוג זה, לא תפגע בגג או בגוף המבנה ואין חשש מנזקים. כמו כן ניתן להתקין מערכות סולאריות ומודולים סולאריים על גבי גגות רעפים, מכיוון שאלו אינם פוגעים ברעפים ולא דורשים קידוח בגג הרעפים עצמו.

המערכת הסולארית הפוטו וולטאית לייצור חשמל, מפיקה מן השמש חשמל המגיע כזרם ישר. על מנת לחבר את המערכת הסולארית אל רשת החשמל הארצית, יש צורך להמיר את החשמל מזרם ישר לזרם חילופין. זהו למעשה אחד מתפקידיו של ממיר המתח, אשר מהווה חלק בלתי נפרד מן המערכת הסולארית לשימוש הביתי.

ממיר המתח, אשר ממיר את החשמל במערכת, מחזיק בתפקידים נוספים:

  • משמש כווסת עוצמות
  • מתאים את המערכת להעברת חשמל דרך רשת החשמל הארצית
  • ממתג את השימוש בחשמל המגיע דרך המערכת הסולארית, לבין זה המגיע מרשת החשמל הארצית
  • משמש גם כמערכת הגנה תרמית וחשמלית

מערכת סולארית על גג הבית - נתונים טכניים

המשטח המינימלי הנדרש בכדי להפיק חשמל המספיק לתפקודו של משק בית ממוצע, הוא כעשרה מטרים רבועים. ככל שיגדל משטח הקולטים, כך ניתן יהיה להפיק יותר חשמל מן המערכת. מיקומו הגיאוגרפי של הבית או המבנה אשר עליו תותקן המערכת הסולארית, הוא אחד הנתונים החשובים בקביעת תפוקתה והואזה שאף יקבע את מספר הקולטים המומלץ בהתקנה.

באופן טבעי, מערכת אשר תותקן בדרום הארץ תזדקק למספר קטן של קולטים, ביחס למערכת אשר תותקן באיזור הצפון. היקף חייה של מערכת סולארית פוטו ואלטאית מוערך ב-כ 30 שנה. האחריות הניתנת עבור המודולים הסולאריים היא בהתאם ליצרנית המודול, אך לרוב היא נעה בין 20-25 שנה. האחריות עבור הממיר נעה בין 2-5 שנים.