electric.org.il

מאמרים אחרונים

קישורים
- דרכים להפקת אנרגית שמש
- אנרגיה תרמו סולארית
- חברות התקנה
- גג סולארי
- איך מתקינים מערכת סולרית?
- חשמל סולרי לישובים גדולים
- חשמל סולארי לבית


חשמל סולארי בבתים משותפים

אנרגיה סולארית ומערכת סולארית

העולם מעודד השקעה במציאת מקורות אנרגיה חלופית ומתחדשת ומנסה לצמצם את צריכת החשמל הביתית המגיעה ממקורות מתכלים. אחד מהענפים המתקדמים ביותר המשמשים פתרון מעולה לבעיה זו, הוא התקנת מערכות סולאריות על גגות הבניינים. אם עד היום הכרנו בעיקר בניינים אשר עליהם מותקנים דודי שמש וקולטים, הרי שהתמונה כנראה הולכת להשתנות.

מדינת ישראל, עושה מאמץ במציאת פתרונות חלופיים למקורות האנרגיה הקיימים (סולר מזוט או פחם) אשר ישמשו לאספקת החשמל ויחליפו את המקורות המוכרים והמזהמים. דוגמה למקור כזה הוא האנרגיה הסולארית המשמשת מערכות פוטו וולטאיות על מנת להפיק מהן חשמל סולארי ולא מזהם, אשר שומר על איכות הסביבה בה אנו חיים.

צעד ראשון לקראת עתיד ירוק בישראל - שינויים בחוק החשמל - 1/6/08

התקנות החדשות אשר ציווה המחוקק בתוך חוק החשמל החל מיולי 2008, שינו למעשה את התפיסה בייצור החשמל בישראל. למעשה, כל אדם אשר יש בחזקתו משטח אשר עליו הוא מורשה להתקין מערכת סולארית פוטו וולטאית, יוכל לחבר את המערכת אל רשת החשמל הארצית ולספק את החשמל שמופק ממנה אל חברת החשמל. תמורת כך הוא יוכל לקבל את התשלום עבור החשמל אשר הפיק ישירות מחברת החשמל, ובתעריף הגבוה.

על פי השינויים המוגדרים בחוק מתאריך זה, התעריף המקובל לגבייה על ידי חברת החשמל עבור קוט"ש אחד - עומד (נכון להיום) על 0.50 שקלים. החוק החדש קובע, כי במכירה של חשמל המופק על ידי מערכת סולארית בבעלות פרטית או אחרת, תשלם חברת החשמל עבור כל קוט"ש שנרכש, 2.04 שקלים.

למען איכות הסביבה - התקנת מערכות סולאריות על גגות בתים משותפים

כמות החשמל הנדרשת בכדי לספק חשמל למשק בית ממוצע נעה בין 1 ל 1.5 Kwp. את כמות החשמל הזו ניתן להפיק ממערכת סולארית הפורשת כעשרה מטרים רבועים של קולטים סולאריים (מודולים).

מבנים או בתים משותפים המעוניינים להתקין מערכת סולארית אשר תפיק חשמל שיספיק למספר הבתים השותפים למיזם, יצטרכו להתחשב בנתון זה ולוודא כי יש ברשותם מספיק שטח להקמת המערכת. כמו כן, ניתן להקים מערכת אשר תתמוך חלקית בתצרוכת החשמל ותנתב את השימוש בה וברשת החשמל הארצית על פי הצורך.

העיריות מעודדות את התקנתן של מערכות סולאריות מסוג זה, כחלק מעידוד הציבור לשמירה על סביבה נקייה ופחות מזהמת ועל מנת לנסות ולצמצם את השימוש בדלקי מאובנים מזהמים. מסיבה זו הן אינן מקשות על השגת האישורים המתאימים בכדי להתקין את המערכות על גבי גגות הבתים המשותפים, בהם הדיירים מעוניינים בביצוע ההתקנה.

את הקולטים מתקינים על גבי מתקן מפלדה המופנה דרומה בזוית של 30 מעלות, לתפוקה מקסימאלית. ככל שהמערכת תהיה חשופה לאור שמש רב יותר וחזק יותר במשך היום, כך תגדל תועלתה ותגדל תפוקתה. מערכות המותקנות בדרום הארץ מפיקות יותר חשמל ממערכות בצפונה, אך ניתן לפתור זאת על ידי התקנה של מספר רב יותר של מודולים במידת האפשר.

ניתן להתקין את המודולים הפוטו וולטאיים של המערכת גם על גבי גגות רעפים. כאשר משתמשים בשרותיה של חברה אמינה ומנוסה לביצוע ההתקנה, מובטח כי לא ייגרמו נזקים למבנה או לגג הרעפים במהלך ההתקנה, וכי אספקת החשמל תהיה סדירה,] רציפה וללא תקלות.

מערכת סולארית בבתים משותפים - אספקת חשמל ומכירתו

היתרונות הבולטים של המערכת הסולארית הם שניים:

1. האחת היא ניקיונה של האנרגיה המגיעה מהמערכת. כל בית אשר מתקין על הגג מערכת סולארית לאספקת החשמל, תורם רבות לשמירה על ניקיון האוויר ומצטרף למאבק העולמי להפחתת זיהום האוויר.

2. היתרון הבולט השני שבהתקנתה של מערכת סולארית לייצור חשמל בבתים משותפים, הוא כמובן ההתנתקות משרותיה של חברת החשמל. משמעות הנתון הזה היא היעדר הפסקות חשמל יזומות במהלך היום או הפסקות חשמל הנובעות מתקלות, לא עוד תלות בעומסים בימי החורף הקרים, ובעיקר הפסקה של קבלת חשבונות חשמל מופקעים.

השימוש במערכת הסולארית ואי תשלום החשבונות לחברת החשמל, מוביל להחזר ההשקעה הכרוכה בהתקנת המערכת בתוך פרק זמן הנע בין שמונה עד עשר שנים, בהתאם לגודלה של המערכת. לאחר החזר ההשקעה, ניתן להתחיל ולהרוויח. את החשמל בו לא תעשו שימוש לצרכים האישיים, תוכלו למכור לחברת החשמל בתעריף הגבוה של 2.04 שקלים עבור כל קוט"ש שתספקו.