electric.org.il

מאמרים אחרונים

קישורים
- התקנת מערכת סולארית בבית
- אפשר להרוויח מזה!
- הפקת אנרגיה מהשמש
- מערכת סולארית - בעד ונגד
- כפר סבא - עיר עם חזון ירוק
- ועידת קופנהגן לאקלים
- גם הילדים יכולים לעזור!


התחממות גלובלית - על מה כולם מדברים?

מה אתם יודעים על התחממות גלובלית?

כולנו שמענו על המושג "התחממות גלובלית"  אך מעטים מאיתנו יודעים מהי משמעותו, כמו גם מה כל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי למזער את הישנותו.

כאן ננסה לסקור את הגורמים להתחממות הגלובלית, ואת הפתרונות האפשריים, שמתחילים אצל כל אחד מאיתנו.

התחממות גלובלית - מה גורם לה?

בעשורים האחרונים מנסים מדענים להבין מהם הגורמים להתחממות הגלובלית, ומה השוני ביניהם לבין השינויים האקלימיים הנורמאליים שעובר כדור הארץ.

הם גילו כי כמות הטמפרטורות, כמו גם דפוסי ההתחממות, לא יכולים להיות מוסברים על ידי הגורמים האלה לבדם, וכי הדרך היחידה להסבירם היא לכלול את אפקט גזי החממה (GHGs- Greenhouse Gases) שיוצרים בני האדם.

על מנת לחקור את הגורמים להתחממות כדור הארץ, כינס האו"ם קבוצה של מדענים, שנפגשת מדי כמה שנים כדי לחקור את הממצאים העדכניים ביותר על ההתחממות הגלובלית, ולהפיק דו"ח מסכם.

אחד הממצאים הראשונים היה כי ישנם כמה גזים מרכזיים האחראים להתחממות, רובם נוצרים בשריפת הדלק במכוניות, בתי חרושת וייצור חשמל. קיראו בהרחבה על מכונית חשמלית - ותראו שיש לאן לשאוף.

הגז האחראי העיקרי הוא פחמן דו-חמצני (CO2), אך גם גז המתאן, המשתחרר מחקלאות ומשטחי מרעה (בעיקר ממערכות העיכול של בע"ח), תחמוצת החנקן המופקת מחומרי דשן, גזים המשוחררים בתהליכים של קירור, ואובדן היערות שבעבר עזרו לפירוק הפחמן הדו-חמצני.

כל אלה שותפים באחריות להתחממות הגלובלית. גזים אלה כולאים בתוכם חום, וכך נוצר אפקט חממה בכדור הארץ.

תוצאות אפקט החממה החלו לגרום נזקים אדירים לכדור הארץ, וישנה סברה ניצחת שנזקים אלה רק יגברו.

התחזיות אומרות כי ההתחממות הגלובלית תגרום להפשרת הקרחונים ועליית גובה פני הים, אזורים שלמים יהפכו למדבריות, אירופה תתקרר וכל כדור הארץ יעבור מהפיכה אקלימית שלימה.

מה אנחנו יכולים לעשות כדי לעצור את ההתחממות הגלובלית?

קל להתנער מאחריות, ולטעון כי ההתחממות הגלובלית היא באחריותם של המפעלים ושל ראשי הממשלה, אך האמת היא שכל אחד מאיתנו יכול לתרום ולשפר את איכות הסביבה ולעצור את ההתחממות הגלובלית.

אחת הדרכים מתחילה בבתינו- בכמות האנרגיה אותה אנו צורכים. ניתן לעבור לשימוש במנורות תאורה סולארית  - אלו הן מנורות פלורסנט קומפקטיות, אשר מחזיקות זמן רב יותר, ושורפות פי עשר פחות אנרגיה.

כמו כן, ניתן לבחור את יעילות שריפת האנרגיה של מכשירי החשמל שלנו. כל שצריך לעשות הוא להשוות בין המדבקות על המכשיר, ולבחור את זה ששורף הכי פחות אנרגיה.

אך ללא ספק התחום החזק ביותר בתרומתו לעצירת ההתחממות הגלובלית, כזה שמגיע עד לביתו של הצרכן, הוא האנרגיה הסולארית. בישראל הרי אין מחסור באור השמש, וכידוע ניתן לרתום אותו לאנרגיה.

על מנת להשתמש באור השמש, מציעה חברת החשמל קולטנים פוטו-וולטאים שיותקנו על גגות המבנים.

כל משק בית יוכל לייצר עד 15 קילו-וואט חשמל בשנה, ואם נשאר עודף - חברת החשמל תשמח לקנות אותו מכם בתעריף עודף של שני שקלים לקוט"ש.

משמעויות השימוש באנרגיה סולארית הן מרחיקות לכת- כל בית יוכל לשמש כתחנת יצור חשמל סולארי לעצמו, וכך לחסוך בעלויות החשמל, תוך כדי תרומה למערכת האקולוגית.

בשעות השמש הבית יוכל לפעול על אנרגיה סולארית, ואם צריכת החשמל בו גבוהה מיכולת היצור של המערכת, אזי החשמל ילקח מחברת החשמל.

אם כן חשמל נקי הוא העתיד שלנו. עתיד בו הקידמה תאפשר לנו לנצל את משאבי כדור הארץ, מבלי לפגוע בו.

חשמל סולארי - רווח נקי של כולנו!