electric.org.il

מאמרים אחרונים

קישורים
- רווח כספי מחשמל ירוק
- אנרגיה סולארית בישראל
- חוק החשמל
- יתרונות של אנרגיה סולרית
- אנרגית מים
- אנרגיה חלופית
- אנרגיה מתחדשת


אנרגיה ירוקה

מדוע יש צורך באנרגיה ירוקה?

בעשורים האחרונים, העולם הולך ומפתח מודעות לשינויים החלים בכדור הארץ, שינויים אקלימיים ונזקים סביבתיים אשר נוצרים כתוצאה מזיהום האוויר. זיהום האוויר נגרם ברוב המקרים, מתוך הצורך הגדול בייצור אנרגיה לצרכים יום יומיים שלנו כבני אדם - החל מנסיעה במכוניות ועד למפעלים הגדולים אשר בהם נצרך חשמל בקצב אדיר מדי יום.

הצורך באנרגיה ממקור חלופי, נקי יותר בטוח יותר והרסני פחות - הוא לא סוד. העולם כולו שוקד על פיתוחים אפשריים, כאשר מרבית המחקרים המתבצעים והמערכות המפותחות ביותר ניזונות מאנרגית השמש.

המהפכה התעשייתית ואפקט החממה

החל מאמצע המאה השמונה עשר, החלה המהפכה התעשייתית. עיקריה של מהפכה זו היו בשימוש בחשמל לצרכים תעשייתיים, ובהפעלת מכונות שנות לצרכים תעשייתיים וחקלאיים. כתוצאה ממנה, השימוש בפחם ובנפט באופן תעשייתי הלך ועלה, ואיתו פליטת הגזים המזהמים אל האטמוספרה.

פליטת גזים אלו, המכונים גזי חממה, אל האטמוספרה, הם הגורמים העיקריים לתופעה הנקראת "אפקט החממה", והיא התורמת העיקרית להתחממות של כדור הארץ.

התחממות זו נובעת מפגיעה של הגזים בשכבת ההגנה הטבעית מפני קרינת השמש על כדור הארץ הנקראת "שכבת האוזון". שכבה זו, מגינה מפני הקרינה באולטרה סגולה המגיעה מהשמש, המסכנת את היצורים החיים על פני כדור הארץ, ובבני האדם היא הגורם העיקרי לסרטן העור.

התחממות כדור הארץ היא איום גלוי וברור על קיומו. החשש העיקרי הוא מפני המסתם של קרחונים בקטבים, אשר יביאו להגבהת פני הים. מהלך זה יכול להוביל למחיקתם של ערים שלמות. תרחיש זה, ועוד רעיונות אפוקליפטיים מבוססים יותר או מבוססים פחות מדעית, יכולים להגרם כתוצאה מאפקט החממה.

על כל פנים, הדעה הרווחת היא כי מוטב להפסיק עם זיהום האוויר, וכי המצב הנוכחי ותלותה העכשווית של האנושות במקורות של אנרגיה מתכלה - יובילו לאסון סביבתי. משום כך, מוטב כי ממשלות המדינות יעודדו ייצור חשמל למטרות תעשייתיות וביתיות באופן אשר יהיה ידידותי לסביבה, וזאת על ידי ייצור אנרגיה ירוקה.

אנרגיה מתחדשת

בימנו, מרבית האנרגיה המנוצלת למטרות חשמל ותעשייה או להנעת כלי רכב, מגיעה ממקור מתכלה של דלקי מאובנים. דלק מאובנים הוא הדלק אותו אנו מכירים, הנפט, הפחם והגז הטבעי, אשר למעשה מיוצר בתהליך טבעי של התאבנות חומר אורגני, בסביבה מחוסרת חמצן.

לאחר תהליך זיקוק המזהם כשלעצמו, דלק מאובנים הופך לחומר דליק אשר משמש לייצור אנרגיה. שריפת דלקי מאובנים וזיקוקם, מהווה את מקור הזיהום העיקרי בעולם.

הנתון המטריד באמת הוא כי הזיהום אינו מהווה את הבעיה היחידה. אוצרות טבע אלו, בדמות דלקי מאובנים, סופם להיגמר ביום מן הימים. העולם מכיר בעובדה כי הנפט הולך ואוזל, ושליטת מדינות ערב על עיקרי מצבורי הנפט העולמיים, מהווה גם מכשול פוליטי לא קטן בהשגתו. משום כל אלו, העיניים והתקווה נישאות אל השמש כמקור אנרגיה חלופי ומתחדש.

משמעות הביטוי "אנרגיה מתחדשת" היא פשוטה. מקור האנרגיה לא מתכלה, אלא מתחדש. שימושים שונים עולים בתביעה של מושג זה: שימוש ברוח להפעלת טורבינות, שימוש בזרמי מים, ואפילו שימוש בכוח של הגאות והשפל בשינויים של גובה פני הים. הרעיונות גדולים, הטכנולוגיות מתקדמות, וניתן לומר בבירור כי האפשרות לאנרגיה חלופית מתחדשת היא בהחלט בהישג ידנו.

סוגי אנרגיה ירוקה

אנרגיה סולארית, על סוגיה השונים, היא מהמובילות במהפכת השימוש באנרגיה הירוקה. מבנים רבים, בעיקר בקרב הצרכנים הביתיים ברחבי העולם ובעיקר באירופה, הולכים וצורכים חשמל בשיטה של מערכות אנרגיה פוטו ואלטאיות, המפיקות חשמל סולארי מאור השמש. בישראל שטופת השמש, מערכות אלו צוברות תאוצה ומשמשות מקור אנרגיה חלופי יעיל ובטוח, ואף מהוות מקור להשקעה בעלת תשואה גבוהה לטווח ארוך.

מעבר לניצול השמש ליצירת אנרגיה סולארית כמקור אנרגיה חלופי, ישנן מקורות נוספים לאנרגיה חלופית:

אנרגית מים (אנרגיה הידרואלקטרית): אנרגית מים, מנצלת את תנועת מים ליצירת אנרגיה המופעלת בנהרות, בנחלים ובמפלים, על ידי תנועת סיבוב של טורבינות ליצירת החשמל ואגירתו.

אנרגית גאות (ושפל): אנרגית גאות ושפל, מנצלת את עליית פני הים וירידתו, בכדי להפעיל טורבינות ליצירת חשמל.

אנרגית רוח (האנרגיה הקינטית): מפעילה טורבינות רוח ליצירת חשמל בשטחים רוויי רוחות. אנרגית רוח, היא אחת מהשיטות הנפוצות ביותר למקור של אנרגיה חלופית ברחבי העולם והיא מספקת אנרגיה לערים שלמות.

אנרגיה גיאותרמית: אנרגיה גיאותרמית מנצלת את חום ליבת כדור הארץ לצורך חימום מים, המשמשים ליצירת קיטור המפעיל טורבינות לייצור חשמל.

אנרגיית ביומסה: אנרגיית ביומסה היא אפיק אנרגיה מתחדש - מומחים רבים רואים בה העתיד של אספקת האנרגיה העולמית.

דלקים ביולוגיים: אלו ביו דלקים, המופקים משמן צמחי כמו קנולה סויה קוקוס ותירס, ואתנול, אשר משמש כבסיס אלכוהולי ליצירת אנרגיה.


פרויקט OLPC - מחשב לכל ילד במדינות מתפתחות

כמה יפה היה העולם לו לכל הילדים הרעבים באפריקה היה מחשב... התקדמות טכנולוגית של פתרונות אנרגיה חלופית מאפשרת להפוך את החלום הזה למציאות!

ארובת שרב - הפקת אנגיה חלופית

ארובת שרב הינה יישום של רעיון אנרגית הרוח, על ידי יצירת רוח באופן מלאכותי באופן נקי ויעיל.

משאבות חום - חימום וקירור שתורמים לסביבה

משאבת חום היא מערכת מנועים, המפיקה חום סביבתי באמצעות ניצול חום טבעי ושומרת על סביבה נקייה תוך ניצול מקורות של אנרגיה חלופית ומתחדשת.

אנרגיה גיאותרמית - אנרגית חום

אנרגיה גיאותרמית היא אנרגית חום מתחדשת, הנוצרת במעמקי כדור הארץ, וכיום נעשה בה שימוש רב ברחבי העולם

ביו דלקים - דלקים ביולוגיים

ביו דלק הוא סוג אנרגיה המופקת מחומרים אורגנים שונים ומשמשת לצורך הפקת דלק אלכוהולי וביו - דיזל. כיצד עובד השימוש בביו דלק בישראל ובעולם ומה יתרונותיו?

אנרגית גאות ושפל - אנרגיה מתנודות וזרמים

כיצד ניתן לנצל תהליכי גאות ושפל להפקת אנרגיה וייצור חשמל ירוק, ולצמצם את השימוש והתלות במקורות אנרגיה מתכלים ומזהמים?

אנרגית מים - אנרגיה הידרואלקטרית

אנרגית מים מופקת מתנועתם של המים והיא נוצרת באמצעות ניצול תנועת המפלים, הנהרות, גלי הים, הנחלים ואפילו תנודות הגאות והשפל באוקיינוסים השונים

אנרגיה מתחדשת - אנרגיה שמקורה בתהליכי טבע

אנרגיה מתחדשת היא אנרגיה שמקורה בתהליכי טבע שונים ובחומרים שאינם מתכלים. מסיבה זו, החלו בשנים האחרונות להגביר את השימוש במקורות שונים של אנרגיה מתחדשת.

אנרגיה חלופית - אנרגיה אשר אינה מתכלה

אנרגיה חלופית היא אנרגיה בלתי מתכלה המופקת ממקורות אשר אינם קונבנציונליים ומתכלים. החיפוש אחר אנרגיה חלופית, נובע מן החשש מפני התמעטות והעלמות של מקורות האנרגיה המסורתיים